Elmetor - silniki elektryczne, falowniki, motoreduktory, części silników elektrycznych
Jesteśmy przedstawicielem krajowych producentów silników elektrycznych: FSE Besel S.A., Celma Indukta S.A., ATB Tamel S.A., FAE Ema Elfa Sp. z o.o.
Silniki FSE Besel S.A., Celma Indukta S.A., ATB Tamel S.A., FAE Ema Elfa Sp. z o.o.
OFERTY SPECJALNE

SZYBKI KONTAKT:
  mobile 511-048-221
  mobile 515-096-340
  silniki@elmetor.pl

SILNIKI JEDNOFAZOWE OGÓLNEGO PRZEZNACZENIA


Silniki jednofazowe ogólnego przeznaczenia
Silniki FSE Besel S.A.
FSE Besel S.A.
silniki jednofazowe do napięciowej regulacji prędkości
  KATALOG
Silniki FSE Besel S.A.
FSE Besel S.A.
silniki jednofazowe IE3

  KATALOG
Silniki FSE Besel S.A.
FSE Besel S.A.
silniki jednofazowe ogólnego przeznaczenia
  KATALOG
Silniki FSE Besel S.A.
FSE Besel S.A.
silniki jednofazowe serii hr
  KATALOG
ATB Tamel S.A.
ATB Tamel S.A.
silniki jednofazowe



Silnik jednofazowy

Silnik elektryczny jednofazowy asynchroniczny jest najpopularniejszą jednostką napędową. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w rolnictwie, sprzęcie domowym czy biurowym.

Zasilany jedną fazą, może być podłączany do standardowych źródeł i nie wymaga stosowania dodatkowych instalacji. Charakteryzuje się też stabilnością pracy i niezawodnością, pod warunkiem, że nie jest poddawany zbyt dużym obciążeniom.

Silniki elektryczne jednofazowe są dostępne w ogromnej liczbie wariantów. Pozwala to na precyzyjne dopasowanie jednostki napędowej do zapotrzebowania na moc konkretnego układu.

Szerokie możliwości wykorzystania w konstrukcjach zapewniają też systemy mocowania silników – kołnierzowe lub łapowe. Dodatkowym atutem są też różne usprawnienia. Dzięki nim dana jednostka może pracować w specjalnych warunkach, np. w środowisku zagrożonym wybuchem.

Silniki elektryczne jednofazowe - informacje ogólne

Silniki elektryczne jednofazowe są jednostkami napędowymi przeznaczonymi do ciągłej pracy w układach o małym zapotrzebowaniu na moc. Doskonale sprawdzają się jako zasilanie pomp, sprzętu AGD w gospodarstwach domowych, urządzeń biurowych, elektronarzędzi czy maszyn rolniczych.

Nieco rzadziej stosuje się je w przemyśle, gdyż zasilające sieci przemysłowe najczęściej są konstruowane jako trójfazowe. Skutecznie napędzają wentylatory, pralki, lodówki, przyrządy medyczne, młynki czy urządzenia liczące.

Cechą tych urządzeń jest bardzo szeroki zakres mocy. Najmniejsze jednostki mają ją na poziomie ułamka kW. Wartość mocy w największych silnikach indukcyjnych sięga nawet kilkuset kW. Ponadto poszczególne modele mogą też być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak regulacja prędkości i kierunku obrotów czy zwiększony moment rozruchowy.

Słabszą stroną jednostek asynchronicznych jednofazowych jest ich rozruch. Taka jednostka nie może sama ruszyć z miejsca. Powodem jest to, że uzwojenie stojana nie wytwarza pola magnetycznego wirującego, lecz pulsujące, zmienne w czasie. Nie daje ono momentu rozruchowego. Po podłączeniu silnika do sieci wystarczyłoby pociągnąć za pas napędowy, aby poruszyć wirnik.

Takie rozwiązanie jest jednak niefunkcjonalne, dlatego producenci wyposażają silniki jednofazowe w samodzielny rozruch za pomocą sztucznej fazy. W tym celu włącza się szeregowo w obwód dodatkowy kondensator.

Inną cechą decydującą o szerokim zastosowaniu silników jednofazowych jest zróżnicowana prędkość obrotowa. Może ona wynosić około 1439 rpm, ale też aż dwukrotnie więcej, bo 3000 rpm. Im jest większa, tym większą moc ma silnik elektryczny, który może tym samym wykonywać większą pracę.

Kolejnymi ważnymi parametrami są klasa ochrony i klasa izolacji IEC. W przypadku silników asynchronicznych jednofazowych izolacja najczęściej ma klasę F. Oznacza to, że silnik może pracować w temperaturze do 155°C przy pracy ciągłej. Natomiast stopień ochrony zazwyczaj pozostaje na poziomie IP55.

Oferta silników jednofazowych w sklepie Elmetor

Elmetor specjalizuje się w dystrybucji silników elektrycznych, wśród których są też jednostki asynchroniczne jednofazowe. Oferta obejmuje produkty znanych polskich marek, takich jak Besel czy Tamel. Wszystkie modele mają takie samo napięcie zasilania – 230 V. To pozwala na podłączanie ich do standardowych instalacji domowych czy biurowych.

W sprzedaży mamy silniki indukcyjne przystosowane do napięciowej regulacji prędkości obrotowej. Są to jednostki typu S1 przeznaczone do pracy ciągłej, które na zamówienie mogą być wyposażone w izolację klasy H. Silniki te są dostępne w szerokim zakresie mocy wyjściowej od 0,06 do 3.0kW.

Podobne parametry pracy mają silniki energooszczędne klasy IE3 produkowane przez Besel. Jednostki te są przystosowane do pracy w klimacie umiarkowanym, a dopuszczalna temperatura otoczenia wynosi od -15°C do +40°C.

Pod względem sposobu montażu są to zarówno jednostki kołnierzowe jak i na łapach. Obudowa może mieć też różną klasę szczelności, od IP54 do IP66. Besel oferuje też silniki serii hr o wznosie wału 90.

Wszystkie modele odpowiadają wymaganiom Polskiej Normy PN-EN 60034-1 oraz normom międzynarodowym IEC 60034-1.